Ny GPS från Pioneer med HSDPA
2008-06-28
Air Navigator AVIC-T10 är av Pioneers nya bärbara GPS-navigering utformad för bilar, AVIC-T10 har redan släppts i den Japanska marknaden.
Den har stöd för 1-seg tv tuner, MP3/WMA/AAC uppspelning och HSDPA och för att använda den, måste du ansluta enheten via din telefon.
Pioneer AVIC-T10 förväntas bli tillgänglig i början av juni och levereras med 5,8-tums WVGA skärmen och 4GB flashminne. Priset är okänt men förhoppningsvis så blir prissättningen inte hög.
Mått och vikt : 179.5x98.8x32.5 mm, 500g.

Garmin ger sig in på mobiltelefon marknaden
GPS-tillverkaren Garmin har tilllkännagett att man nu ger sig in i mobiltelefonbranschen och den första modellen från företaget har fått det tyskklingande namnet på deras nya telefon "nüvifone".
I en tid då GPS:erna sakta men säkert letar sig in i våra telefoner är det här antagligen enda vägen att gå för Garmin så vida de inte köps upp av någon annan mobiltelefontillverkare.
Telefonen kommer att ha en skärm på 3,5 tum, HSDPA (Turbo 3G), WiFi, Bluetooth och givetvis kommer den att ha inbyggd GPS-mottagare. Kameran geotaggar bilderna som tas automatiskt vilket känns som en mycket skön funktion. Vidare finns det ett gäng med tjänster, de flesta från Google, som till exempel mail, chat, sök, kartor och liknande. Det finns även stöd för Google-tjänsten Panoramio med vilken man kan hitta bilder som är tagna exakt där man befinner sig.
Läs mer på http://www8.garmin.com